Otázky a odpovědi
Opravdu mohu ze zahraničí volat a mít zapnutá data za domácí ceny?

Ano, pokud platíte za volání a data v ČR, nic víc neplatíte ani pokud překročíte hranice našeho státu. Všechny služby se všemi limity máte přístupné i zahraničí (drobné odchylky u operátorů najdete zde).

Co musím udělat před odjezdem do zahraničí?

Nic speciálního nemusíte nastavovat, stačí mít aktivovaný roaming, což už většinou stejně máte. Možná jste si v telefonu dříve zablokovali data v roamingu. Pokud ano, nezapomeňte si blokování zrušit. Telefon vás bude varovat, že aktivace dat v roamingu bude čerpat další poplatky, ale to už od 15.6.2017 neplatí, vše máte za domácí ceny.

Na co si musím dát pozor?

Na Švýcarsko. Švýcarsko není členem EHP a ceny za roaming ve Švýcarsku nyní operátoři znásobili. Pokud cestujete například do Francie a Švýcarskem pouze projíždíte, raději si data zablokujte. Pokud si je povolíte, bude telefon data čerpat i ve Švýcarsku za značně vyšší ceny.

Stejná situace platí i pro lodě a trajekty. Pokud se budete přepravovat v mezinárodních vodách, data vypněte.

Existuje nějaký datový limit?

Podle podmínek EU může operátor zavést limit na data, která v zahraničí spotřebujete. Přesný strop se nikde nedozvíte, ale výpočet vychází tak, že svoji útratu za datový balíček (pokud je v rámci tarifu i s voláním tak celkovou částku) bez DPH vydělíte 100. Např. aktivujete datový balíček za 249 Kč. Bez DPH to činí 206 Kč. Po dělení 100 vyjde 2, můžete tedy prodatovat v zahraničí 2GB. Tento limit bývá vyšší než v Česku, proto se Vám to nejspíše nestane.

Na další limit můžete narazit, pokud se pokusíte “zneužít” politiku regulace cen EU. Budete-li s českou kartou využívat služby zásadně např. z Rakouska, upozorní Vás operátor, že porušujete podmínky EU roamingu. Následně Vám může čerpané služby zastavit nebo účtovat příplatek za využívání dat dle svého ceníku.